High School and Collegiate Honors earned by STEPS Elite players and alumni in 2014.
If you see any honors that we have missed let us know!
Team USA U-19 Tryout Participants:
Mallory Weisse, Westfield – Made the Team!
Catherine Cordrey, Summit
Kady Glynn, Summit
Ali Baiocco, Oak Knoll
UnderArmour Senior All-American North South Game: Jackie Perry, Mtn Lakes
US Lacrosse 1st Team All-Americans (4 of 6 from STEPS!):
Kady Glynn, Summit, Goalie
Darby Kiernan Ridgewood, Attack
Erica Perotta, West Essex, Midfield
Jackie Perry, Mountain Lakes, Midfield
Sara Syznal, Summit, Attack
US Lacrosse Honorable Mention All-Americans (3 fo 6 from STEPS!):
Katie Cromie, Immaculate Heart, Defense
Becky Gohsler, Mendham, Midfield
Madeline Graminga, Summit, Midfield
First Team All-State:
Kady Glynn- Summit- junior
Bridget Lamb – Mtn. Lakes – junior
Jackie Perry- Mtn. Lakes- senior
Sara Szynal- Summit- sophomore
Second Team All-State:
Ali Baiocco- Oak Ridge
Mallory Weisse, Westfield
Third Team All-State:
Julie Krupnick- Mt. Lakes
Bridget Newfrock- Mtn. Lakes
All Bergen:
Darby Kiernan, Ridgewood
Katie Bourque, Ridgewood
All Morris:
Becky Gohsler, Mendham
Christine Graziano, Mendham
Kara Hodapp, Jefferson
Julie Krupnick, Mountain Lakes
Bridget Lamb, Mountain Lakes
Bridget Newfrock, Mountain Lakes
Jackie Perry, Mountain Lakes
ALL-PREP A:
Ali Baiocco, Oak Knoll
Nicole Baiocco, Oak Knoll
Kiwi Comizio, Oak Knoll
Jane Kirby, Lawrenceville
Orna Madigan, Kent Place
Jackie McCall, Oak Knoll
ALL-PREP B:
Carolyn Chambers, Morristown-Beard
ALL STARS & STRIPES:
NORTH
Darby Kiernan, Ridgewood
Julie Krupnick, Mountain Lakes
Bridget Lamb, Mountain Lakes
Bridget Newfrock, Mountain Lakes
Jackie Perry, Mountain Lakes
SOUTH
Ali Baiocco, Oak Knoll
Meaghan Celmer, Summit
Kiwi Comizio, Oak Knoll
Kady Glynn, Summit
Becky Gohsler, Mendham
Sara Szynal, Summit
ALL-SKYLAND CONFERENCE:
Hannah Hollingsworth, Bridgewater-Raritan
Ally Mastroianni, Bridgewater-Raritan
ALL-SUPER ESSEX CONFERENCE:
Christine Laible, West Essex
ALL-UNION:
Ali Baiocco, Oak Knoll
Meaghan Celmer, Summit
Kiwi Comizio, Oak Knoll
Kady Glynn, Summit
Orna Madigan, Kent Place
Sara Szynal, Summit
COLLEGIATE HONORS:
Team USA Tryout participants:
Sloane Serpe – Made the Team – A STEPS First!
Alli Labeau – Mtn. Lakes – Lehigh
Lauren Maiorano – Chatham – Dartmouth
2014 Division 1 All Americans!
Sammy Cermack (Johns Hopkins, STEPS ’10, Ridgewood)
Aly Messinger (North Carolina, STEPS ’12, Mendham)
Sloane Serpe (North Carolina, STEPS ’10, West Essex)
2 Tewaaraton Watch List Players!
Aly Messinger (North Carolina, STEPS ’12, Mendham)
Sloane Serpe (North Carolina, STEPS ’10, West Essex)
Conference Weekly Award Winners – 16 Total!!
Offensive Player of the Week
Danielle Conwell (Saint Francis, STEPS ’10, Roxbury) x2
Anna Doherty (Princeton, STEPS ’13, Kent Place)
Aly Messinger (North Carolina, STEPS ’12, Mendham)
Defensive Player of the Week
Connie Bowen (Swarthmore, STEPS ’12, Summit)
Sammy Cermack (Johns Hopkins, STEPS ’10, Ridgewood)
Christina Doherty (Yale, STEPS ’11, Kent Place)
Annie Mergner (Franklin & Marshall, STEPS ’12, Caldwell)
Sloane Serpe (North Carolina, STEPS ’10, West Essex)
Abby Witczak (Marist, STEPS ’13, Mendham) 2 Times
Rookie of the Week
Ali LaBeau (Lehigh, STEPS ’13, Mountain Lakes)
Caroline Thiele (Drexel, STEPS ’13, Glen Ridge)
Abby Witczak (Marist, STEPS ’13, Mendham) 3 Times
All Conference Teams and Award Winners
Division 1
American Lacrosse Conference
Sammy Cermack (Johns Hopkins, STEPS ’10, Ridgewood) 1st Team
Atlantic 10
Melissa Carelli (UMass, STEPS ’10, Columbia) 2nd Team
Atlantic Coast Conference
Sloane Serpe (North Carolina, STEPS ’10, West Essex) 1st Team
Aly Messinger (North Carolina, STEPS ’12, Mendham) 2nd Team
Big East
Lauren Sbrilli (Rutgers, STEPS ’11, Bridgewater) 1st Team
Colonial
Caroline Thiele (Drexel, STEPS ’13, Glen Ridge) All- Rookie Team
Ivy League
Jaclyn Leto (Dartmouth, STEPS ’12, Chatham) 1st Team
Christina Doherty (Yale, STEPS ’11, Kent Place) Honorable Mention
Metro Atlantic Athletic Conference
Abby Witczak (Marist, STEPS ’13, Mendham) 2nd Team, All- Rookie Team, and Rookie of the Year
Northeast Conference
Danielle Conwell (Saint Francis, STEPS ’10, Roxbury) 1st Team
Caitlin Daly (Wagner, STEPS ’10, Ridgewood) 1st Team
Steph Peterson (Wagner, STEPS ’12, Vernon) 2nd Team
Patriot League
Ali LaBeau (Lehigh, STEPS ’13, Mountain Lakes) 1st Team & Rookie of the Year
Division 3
All-Centennial Conference
Annie Mergner (Franklin & Marshall, STEPS ’12, Caldwell) 2nd Team
Commonwealth Coast
Kelsey Barnes (Endicott, STEPS ’10, Mendham) 1st Team & Defensive Player of the Year
Old Dominion Athletic Conference
Meade Brewster (Washington & Lee, STEPS ’10, Mendham) 2nd Team